Zbiornik Dobczycki zachwyca bogactwem ptaków. Występuje tu aż 241 gatunków. Brak podobnych akwenów wodnych w promieniu wielu dziesiątków kilometrów powoduje, że ptaki, szczególnie wodno-błotne, wybierają ten obszar na miejsce lęgów oraz odpoczynku podczas wędrówek.
Różnorodność gatunkowa ptaków na Zbiorniku Dobczyckim zmienia się w ciągu roku. Szczególnie bogate w gatunki są miesiące, w których odbywa się ich migracja, tj. marzec – maj oraz lipiec – październik.
Czerwiec, podczas którego odbywają się lęgi, jest nieco uboższy. Na zbiorniku jest wówczas mało miejsc dogodnych do gniazdowania, ponieważ poziom wody w tym miesiącu jest stosunkowo wysoki.
Największe wahania liczebności gatunków występują w zimie. Podczas zlodzenia tafli jeziora, występuje niewiele ptaków wodno-błotnych, a nawet może ich nie być wcale.
Średnio najwięcej osobników możemy obserwować późną jesienią, kiedy to kaczki, mewy, perkozy i kormorany koncentrują się w duże stada. Notuje się wówczas skupienia ptaków powyżej 4000 osobników.
Po zamarznięciu całości zbiornika, z reguły w grudniu i styczniu, ptaki wodne przenoszą się poniżej zapory, gdzie występuje woda bieżąca przez całą zimę. Na zbiorniku i w jego sąsiedztwie występują wówczas prawie wyłącznie ptaki zimujące w zakrzaczeniach, zadrzewieniach oraz na polach uprawnych.
Gatunki ptaków |
 |
Kormorany, nury, perkozy
Kliknij aby przeczytać opis
To grupy ptaków nurkujących, głównie rybożernych, które znalazły dogodne środowisko do żerowania na Zbiorniku Dobczyckim z uwagi na jego dużą głębokość. Liczne grupy można spotkać późną jesienią, kormorana czarnego i perkoza dwuczubego do kilkuset osobników, czy nurów czarnoszyich do kilkudziesięciu ptaków.
|
 |
Ptaki blaszkodziobe
Kliknij aby przeczytać opis
To grupa ptaków ściśle związanych ze środowiskiem wodnym. Należą do niej łabędzie, gęsi i kaczki. Najliczniej na Zbiorniku występują podczas przelotów wiosennych oraz jesiennych, a także podczas łagodnych zim, kiedy tafla pozostaje wolna od lodu. Spotyka się wówczas koncentracje do kilku tysięcy osobników, głównie kaczek – krzyżówki, cyraneczki, czy nurogęsi, a także łabędzi niemych. Od kilku lat na Zbiorniku Dobczyckim można zaobserwować barwne gęsiówki egipskie, które są gatunkiem obcym dla fauny Polski.
|
 |
Czaple i bociany
Kliknij aby przeczytać opis
Nad Zbiornikiem lub w jego pobliżu lęgi odbywają: bocian biały, bocian czarny, czapla siwa i bączek. Długie nogi i dzioby przedstawicieli tej grupy ptaków to przystosowanie do brodzenia w wodzie i zdobywania w niej pokarmu.
|
 |
Żurawie i chruściele
Kliknij aby przeczytać opis
Żurawie kojarzą się raczej z bagiennymi obszarami północnej Polski. Jednak od kilku lat można je spotkać nad Zbiornikiem Dobczyckim. Prawdopodobnie odbywają tu także lęgi. Pozostali przedstawiciele żurawiowatych – rodzina chruścieli – kokoszka, wodnik, czy kropiatka, to mieszkańcy trzcinowisk i gęstych zarośli, których na co dzień trudniej zobaczyć, a łatwiej usłyszeć ich charakterystyczne głosy.
|
 |
Mewy i rybitwy
Kliknij aby przeczytać opis
Ze względu na brak wysp na Zbiorniku, mewy oraz rybitwy nie znajdują tu z reguły odpowiedniego miejsca do założenia lęgów. Natomiast podczas wędrówek spotkać można wielu przedstawicieli tej grupy ptaków, żerujących lub odpoczywających na tafli wody.
|
 |
Ptaki siewkowe
Kliknij aby przeczytać opis
Występują szczególnie licznie, gdy poziom piętrzenia Zbiornika jest niski i odsłaniają się błotniste brzegi. Przystosowane są do zdobywania pokarmu wydobywając go z miękkiego podłoża długimi dziobami. Kilka gatunków siewkowych odbywa lęgi nad Zbiornikiem Dobczyckim: brodziec piskliwy, krwawodziób, czajka, sieweczka rzeczna, czy kszyk.
|
 |
Ptaki kraskowate
Kliknij aby przeczytać opis
Nad Zbiornikiem można spotkać trzech przedstawicieli barwnej rodziny kraskowatych: zimorodka, żołnę i dudka. Spośród nich zimorodek jest najbardziej związany ze środowiskiem wodnym – żywi się rybami i bezkręgowcami, za którymi nurkuje niczym pocisk. Gnieździ się w norach, które kopie w stromych brzegach i skarpach.
|
Wodociągi Miasta Krakowa - W Krakowie dobra woda prosto z kranu
Wodociągi Miasta Krakowa - Awarie i informacje o wyłączeniach wody
Wodociągi Miasta Krakowa - Youtube
Wodociągi Miasta Krakowa - LinkedIn
Wodociągi Miasta Krakowa - Instagram