Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Wiedeń dobrym przykładem dla Krakowa
Data dodania 2022-09-23 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

W dniach 19-20 września  przedstawiciele Wodociągów Miasta Krakowa i MPEC odwiedzili Wiedeń w celu wymiany poglądów na temat alternatywnych form wytwarzania energii i ciepła.

Delegacja Wodociągów Miasta Krakowa i MPECu na czele z prezesami: Piotrem Ziętarą oraz Marianem Łyko miała przyjemność w pierwszy dzień pobytu, zwiedzić centralną oczyszczalnię ścieków Wiednia ebswien. 

Oczyszczalnia ścieków ebswien produkuje do 78 gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu prądu przez ponad 30.000 wiedeńskich gospodarstw domowych. Około 80 procent z tego i prawie połowa wytworzonego ciepła jest potrzebna samej oczyszczalni do oczyszczania ścieków. Nadwyżka zielonej energii jest wprowadzana do wiedeńskich sieci.

Nasi przedstawiciele poznali również funkcjonowanie wielkoskalowej pompy ciepła, która właśnie powstaje na terenie oczyszczalni ścieków. W przyszłości będzie ona zaopatrywać w ciepło ze ścieków nawet 112.000 wiedeńskich gospodarstw domowych. Doświadczenia Wiednia w tym temacie mogą być pomocne, gdyż Kraków planuje również wykorzystać pompy ciepła w swojej działalności. Wodociągi Miasta Krakowa produkują własną energię i ciepło w dwóch Zakładach Oczyszczania Ścieków Płaszów i Kujawy, stąd zainteresowanie wiedeńskimi rozwiązaniami.

Drugiego dnia goście z Krakowa zwiedzili nową siedzibę Wien Kanal. Wiedeńscy specjaliści od kanalizacji są pionierami w wykorzystaniu odzysku ciepła ze ścieków. W 2006 roku na terenie zakładu w dzielnicy 23 uruchomiono pierwszy w Austrii kanalizacyjny wymiennik ciepła w publicznej sieci kanalizacyjnej. Na potrzeby nowego budynku rozbudowano istniejącą instalację. Energia w postaci ciepła lub chłodu jest pozyskiwana poprzez 90-metrowy wymiennik ciepła w kanale, aby chłodzić budynek latem i ogrzewać go zimą. Dla planowania kolejnych instalacji stworzono rejestr potencjału cieplnego ścieków, który pokazuje potencjalnie nadające się do wykorzystania termicznego odcinki kanalizacji wiedeńskiej. Technologie te wzbudziły również duże zainteresowanie wśród ekspertów z Krakowa. W przyszłości ma zostać zintensyfikowana wymiana między Wiedniem a Krakowem w zakresie wodociągów, kanalizacji i energetyki.

To nie pierwsza taka wizyta przedstawicieli naszej Spółki w Wiedniu. W latach 2017, 2018 i 2019 zarząd Wodociągów Miasta Krakowa spotykał się z wiedeńskimi ekspertami oraz zwiedził plac budowy zbiornika retencyjnego Gelbe Heide.