Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Warsztaty European Benchmarking Co-operation na Bielanach
Data dodania 2022-11-18 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

W dniach 17-18 listopada Wodociągi Miasta Krakowa S.A. były gospodarzem i współorganizatorem międzynarodowego wydarzenia European Benchmarking Co-operation Workshop, w którym wzięło udział ponad 70 osób z 47 przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych z całego świata. Warsztaty odbyły się na terenie zabytkowego Zakładu Uzdatniania Wody Bielany.
 

Uczestników międzynarodowego spotkania powitał Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa oraz Peter Dane, Dyrektor Zarządzający Europejskiej Organizacji na rzecz Benchmarkingu (EBC). W imieniu Wodociągów Miasta Krakowa słowa przywitania  zagranicznych i krajowych gości wygłosił Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Spółki oraz przedstawił działalność przedsiębiorstwa. Prezentację o powstaniu krakowskiego wodociągu w kontekście stale rozwijającego się miasta Krakowa wygłosiła Katarzyna Jachymska, Członek Zarządu WMK S.A.

Następnie uczestnicy warsztatów podjęli wielogodzinną, merytoryczną pracę podczas zaplanowanych przez organizatora sesji warsztatowych. Podział na grupy tematyczne, umożliwił poruszenie bardzo ważnych dzisiaj kwestii takich, jak:
 
  • efektywność energetyczna
  • ślad klimatyczny
  • zrównoważony rozwój
  • zarządzanie aktywami
  • finanse i wydajność
  • rozwiązania oparte na naturze - uzasadnienie i finansowanie
  • wpływ COVID-19 na dostawę mediów (wody, prądu, gazu) 
 
W piątek, po zakończeniu części merytorycznej, uczestnicy wydarzenia zwiedzili największą oczyszczalnię ścieków w południowej Polsce - Zakład Oczyszczania Ścieków Płaszów.   

Od 2007 roku European Benchmarking Co-operation (EBC) corocznie organizuje warsztaty dla przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych z całego świata. Celem tych międzynarodowych spotkań  jest wspieranie przedsiębiorstw wodociągowych w ich ciągłych wysiłkach zmierzających do poprawy jakości usług, poprzez porównywanie, wymianę doświadczeń i uczenie się od siebie nawzajem. Warsztaty w Krakowie to – po poznańskich - drugie, które odbyły się w Polsce. Bieżąca edycja zgromadziła przedstawicieli i ekspertów branżowych przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych z państw takich, jak: Włochy, Holandia, Polska, Finlandia, Grecja, Szwajcaria, Cypr, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Rumunia, Szwecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Peru, czy Oman.

Wodociągi Miasta Krakowa po raz pierwszy wzięły udział w międzynarodowej analizie porównawczej prowadzonej przez EBC w 2015 r. Było to podyktowane poszukiwaniami wiarygodnego źródła informacji o pozycji Wodociągów Miasta Krakowa na tle innych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, dążeniem do wdrażania w spółce najlepszych dostępnych w branży praktyk oraz potrzebą dzielenia się wiedzą. Wieloletnia współpraca z organizacją EBC przyczyniła się do wprowadzenia w spółce wielu innowacyjnych rozwiązań zgodnych z najnowszymi trendami w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.