Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Światowy Dzień Wody 2024
Data dodania 2024-03-22 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

„Woda dla pokoju” to hasło przewodnie Światowego Dnia Wody 2024. Woda to fundamentalny element życia na Ziemi, który łączy ludzi bez względu na kulturę, religię czy pochodzenie.

Mimo, że jest niezbędna do życia, wielu ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Dla milionów ludzi na całym globie, woda jest wciąż odległym i niedostępnym luksusem. Dlatego woda może wprowadzać pokój, ale też wywoływać konflikty. Kiedy jest jej mało, gdy ludzie nie mają do niej równego dostępu, wzrastają napięcia między społecznościami i krajami.

Przez wspólną troskę o zasoby wodne wywołujemy pozytywny efekt falowy – wspierając harmonię między społecznościami i narodami, generując dobrobyt i budując odporność na wspólne wyzwania. Powinniśmy działać, mając świadomość, że woda to nie tylko zasób, z którego należy korzystać – jest to prawo człowieka nieodłącznie związane z każdym aspektem życia. Dbając o zasoby wodne i wykorzystując je dla pokoju, kładziemy podwaliny pod bardziej stabilne i dostatnie jutro dla przyszłych pokoleń.

Plakat Światowy Dzień Wody 2024


Alternatywa tekstowa (kliknij aby przeczytać opis) 
Logotyp Śwatowego Dnia Wody (po angielsku: 22 March, Ward Water Day, 2024 Water for peace)
Woda dla pokoju
Światowy Dzień Wody 2024


Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody „Woda dla Pokoju” można odnieść również do działań pomocowych, jakie Wodociągi Miasta Krakowa S.A. realizują dla mieszkańców Ukrainy. Wybuch wojny to zdecydowany wzrost znaczenia usług publicznych, prąd i woda stają się najważniejsze dla mieszkańców zaatakowanego kraju. Wiemy, jak ważna dla zdrowia publicznego, systemów żywnościowych i energetycznych, produktywności gospodarczej i integralności środowiskowej jest nieprzerwana praca wodociągów. Dlatego natychmiast po wybuchu wojny w Ukrainie nasza społeczność ruszyła z pomocą napadniętemu sąsiadowi. Przekazaliśmy przedsiębiorstwu Комунальне підприємство "Дрогобичводоканал" w Drohobyczu samochód specjalistyczny do eksploatacji sieci oraz dwa pojazdy do przewozu wody pitnej, tak ważne w momentach braku zasilania w energię elektryczną, co przekłada się na brak dostępu do wody. Każda z cystern może przewozić 5000 litrów wody w sytuacji kryzysowej. Z drohobyckimi  wodociągami współpracujemy już od wielu lat dzieląc się wiedzą i wymieniając doświadczeniem. Obecnie realizujemy cykl szkoleń online, dzięki którym pracownicy pogłębią wiedzę z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, funkcjonowania przedsiębiorstwa wod-kan, nowych technologii i dobrych praktyk.
 
Ale nie tylko współpraca między przedsiębiorstwami ma znaczenie. Od początku wojny w Ukrainie organizujemy wsparcie humanitarne w ramach akcji „czułe H2O przekracza granice”!
 
W ciągu 48 godzin od wybuchu wojny zabezpieczyliśmy najważniejsze produkty i dzięki zaangażowaniu szeregu osób spoza firmy, ruszyliśmy na granicę. 4 tiry, 13 samochodów wodociągowych i 20 pracowników Spółki z Piotrem Ziętarą – Prezesem Zarządu na czele, dostarczyło łącznie 11 ton darów dla mieszkańców Ukrainy, najpotrzebniejszych w pierwszych godzinach napaści. Kolejne dni to wielka zbiórka darów, w której uczestniczyli mieszkańcy Krakowa, przedstawiciele  Urzędu Miasta Krakowa, spółek miejskich, uczelni i zaprzyjaźnionych instytucji. Sortowanie odbywało się między innymi na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Raba, skąd wyjechało 25 tirów wyładowanych darami.
W czasie dwóch lat zorganizowaliśmy kilka dostaw pomocy humanitarnej. Artykuły spożywcze, higieniczne, medyczne zaspokajają podstawowe potrzeby. Wspieramy ponad 200 rodzin, którymi na co dzień opiekuje się Wspólnota Polska i Polska Sobotnia Szkoła im. Królowej Jadwigi w Drohobyczu oraz członków Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Polskiego w Ukrainie. Pomoc organizujemy we współpracy z Tarasem Kuczmą Merem Miasta Drohobycza, Wołodymirem Kondziołką  oraz Romanem Szagalą Dyrektorem Wodociągów w Drohobyczu.
W tym roku również pamiętamy o Polakach w Drohobyczu - 20 marca przekazaliśmy 200 świątecznych paczek żywnościowych.
 
 
Jesteśmy z Wami. Każdego Dnia!