Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Światowy Dzień Toalet
Data dodania 2022-11-19 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

Dziś Światowy Dzień Toalet. Dzień ten został powołany w celu zwrócenia uwagi na poważne konsekwencje zdrowotne płynące ze skromnie rozwiniętego systemu sanitarnego lub jego braku.

Eksperci  z powołanej w 2001 roku w Singapurze Światowej Organizacji Toaletowej przypominają, że brak dostępu do sanitariatów, wciąż pozostaje problemem międzynarodowym, z którym trzeba się jak najszybciej zmierzyć.

Na wstępie trochę historii tego przybytku. Pierwsze „świątynie dumania” pojawiły się już 4500 lat temu w dolinie Indusu. 2000 lat temu w Chinach istniały ustępy wyposażone w spłuczkę i siedzisko. 1350 lat przed Chrystusem w Egipcie funkcjonowały toalety podłączone do kanalizacji.
 
Sanitariat znany nam dziś to ewolucja projektów.  W 1596 roku angielski poeta John Harrington, wymyślił toaletę z możliwością spuszczania wody, a w 1758 roku pojawił się zaprojektowany przez Johna F. Brondela  model muszli klozetowej z kolankiem, który następnie opatentowany został przez zegarmistrza Alexandra Cummings’a. Ostateczny, kształt dzisiejszej toalety nakreślił pod koniec XIX wieku brytyjski hydraulik Thomas Crapper.
 
Pierwszy publiczny spłukiwany klozet zamontowany został w Londynie w czasie Wielkiej Wystawy Światowej w 1851 roku. Wizyta w tym przybytku kosztowała 1 pensa i obejmowała ręcznik, grzebyk i czyszczenie butów. Po każdym kliencie pracownik czyścił siedzisko. Podczas wydarzenia z toalety skorzystało aż 827 280 osób!


3 (506.84KB, PNG)

A w Polsce? Kto nie spotkał się lub nie słyszał słowa „Sławojka”.W dwudziestoleciu międzywojennym dzięki ministrowi Felicjanowi Sławojowi Składkowskiemu, przybyło w Polsce wiele publicznych ustępów. Miały one być „suche", ale gruntownie szorowane, tak aby używanie sedesu nie budziło wstrętu”.
 
Dziś, pomimo prowadzonych i mocno zakrojonych inwestycji z sektora rozbudowy infrastruktury kanalizacyjnej, w Polsce bez dostępu do sieci kanalizacyjnej żyje ponad 8 milionów osób, a według badań prowadzonych na przestrzeni lat przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że około 900 tysięcy mieszkań nie posiada własnej toalety. Oznacza to, że bez toalety żyje ponad 2 mln osób. Według danych prezentowanych przez GUS obecna sieć kanalizacyjna w Polsce posiada długość 169,8 tys. km i z roku na rok się powiększa.

A jak sprawa przedstawia się na świecie? Według danych ONZ niemal co trzecia osoba na świecie nie ma dostępu do toalet czy latryn. Do tego ponad 890 milionów ludzi załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na otwartej przestrzeni, a 2,4 miliarda ludzi nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych, takich jak toalety czy wychodka.  
 
Dbajmy wiec o to, na czym siadamy i co tam wyrzucamy!  Nie traktujmy toalety, jak kosza na śmieci! Wrzucajmy do niej tylko papier toaletowy. Inne niepożądane materiały oraz środki higieniczne mogą prowadzić do jej zatkania oraz w dalszej perspektywie, do zatorów na sieci kanalizacyjnej. Do przysłowiowego „kibelka” nie należy wrzucać: chusteczek higienicznych, pampersów, podpasek, tamponów, włosów, patyczków do uszu,  przepalonego oleju, resztek jedzenia, leków, igieł oraz gruzu, popiołu, farb i lakierów.