Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Akcja zima
Data dodania 2024-01-09 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

Jesteśmy z Wami. Każdego dnia!
Do Krakowa nadciągnął mróz. Prawdziwy, ścinający wodę w lód, szczypiący w uszy i nos. To spore wyzwanie dla pracowników Wodociągów Miasta Krakowa z brygad usuwających awarie sieci wodociągowej. To oni w razie wykrycia nieszczelności wodociągu muszą - bez względu na panujące warunki - natychmiast ruszyć na miejsce awarii, by wykonać naprawę i zapewnić niezawodność dostaw wody dla mieszkańców.

Dlaczego zimą jest więcej awarii niż wiosną i latem?
To proste. Grunt zamarzając i na powrót odmarzając „pracuje”, a przez to zwiększają się naprężenia na sieci wodociągowej. Co za tym idzie, mogą pojawiać się rozszczelnienia. Bezpieczeństwo i niezawodność dostaw najwyższej jakości wody jest dla Wodociągów Miasta Krakowa priorytetem, dlatego jesteśmy przygotowani do sezonu zimowego. 18 brygad wodociągowych i 4 firmy zewnętrzne są gotowe do natychmiastowego usunięcia awarii, czuwając przez całą dobę.  

Czy w czasie mrozu dochodzącego do -20 stopni C brygady mogą usuwać awarię?
Oczywiście. Nasi pracownicy są specjalistami wyposażonymi w odpowiedni ekwipunek osobisty, chroniący przed warunkami atmosferycznymi i zapewniający bezpieczeństwo podczas pracy. Każda brygada posiada dwie ciężarówki i koparkę - samochód specjalistyczny. Od chwili otrzymania zgłoszenia o awarii do jej usunięcia powinno upłynąć nie więcej niż 6 godzin, dlatego brygady są rozlokowane w trzech rejonach miasta, by maksymalnie skrócić czas dojazdu na miejsce pracy.
 
Czy w Krakowie woda jest dostarczana w sposób bezpieczny i ciągły nawet zimą?
Naturalnie. Nawet przy tak rozległej sieci, występujące zimą punktowe awarie są usuwane na bieżąco.

Wodociągi Miasta Krakowa eksploatują prawie 4 400 km sieci wodociągowej i  kanalizacyjnej. Każdego dnia siecią wodociągową płynie woda dla ponad milionowej aglomeracji. Corocznie remontowane są kolejne odcinki istniejącej już sieci, aby zwiększać bezpieczeństwo i niezawodność dostaw wody.

W przypadku wystąpienia utrudnień, zgłoszenia można dokonać pod bezpłatnym, czynnym całą dobę numerem telefonu 994.