Za oknami zimowa aura. Pierwszy śnieg, choć niewielki już za nami, a i ujemne temperatury zaczynają nam doskwierać. Kto nie zabezpieczył urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, może przeżyć niemiłą niespodziankę.
Zarówno temperatury niewiele poniżej zera utrzymujące się przez dłuższy czas jak i nagły, silny mróz mogą być groźne dla instalacji wodociągowych.
W piwnicach i garażach najczęściej zlokalizowane są wodomierze, a te niezabezpieczone, narażone są na zamarznięcie. Temperatura w takim pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Wystarczy niedomknięte okno w piwnicy, nieuszczelniona brama garażowa, by rano czekała nas niemiła niespodzianka. Przestrzeganie kilku prostych zasad, pozwoli uniknąć uszkodzenia wewnętrznej instalacji wodociągowej.
Pamiętajmy o uszczelnieniu drzwi i okien w pomieszczeniach, w których znajdują się instalacje, wstawmy brakujące szyby i uzupełnijmy ewentualne ubytki w ścianach.
Jeśli wodomierz jest zlokalizowany w pomieszczeniu nieogrzewanym, zabezpieczmy go tak samo, jak przewody wodociągowe i kanalizacyjne, które przebiegają przez nieocieplone kondygnacje.
Pamiętajmy również o odwodnieniu i zamknięciu zaworów do nieużywanych w okresie zimowym instalacji w ogrodzie, na działce czy w domku letniskowym.
Zimowy Poradnik Wodociągów Miasta Krakowa
Uszczelnij Pomieszczenia, w których znajdują się instalacje wod-kan
Zabezpiecz wodomierze przed mrozem
Spuść wodę z instalacji zewnętrznych i ogrodowych
Zabezpiecz przewody wod-kan w pomieszczeniach nieogrzewanych
Chroń przed oblodzeniem powierzchnie wokół zdrojów ulicznych
Jeśli niska temperatura uszkodzi sieć wodociągową, nie zwlekajmy z powiadomieniem pogotowia wodociągowego, dzwoniąc na numer 994. Dyspozytorzy Wodociągów Miasta Krakowa pełnią dyżury 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Logotyp Wodociągów Miasta Krakowa S.A.