Standardy Ochrony Małoletnich
I. Zasady ogólne
-
Standardy ochrony małoletnich, zwanych dalej „Standardami”, wprowadzone w Wodociągach Miasta Krakowa S.A., zwanej dalej „Spółką” lub „WMK S.A.”, dotyczą całej działalności prowadzonej przez Spółkę skierowanej do małoletnich.
-
Standardy potwierdzają odpowiedzialność Wodociągów Miasta Krakowa S.A. oraz wzmacniają zaufanie do Spółki, jako organizatora zajęć edukacyjnych.
-
Celem wprowadzenia Standardów jest ochrona małoletnich – uczestników przedsięwzięć organizowanych przez WMK S.A., w tym zajęć edukacyjnych, poprzez określenie dla wszystkich osób zaangażowanych w te działania prawidłowych zachowań w stosunku do uczestników zajęć oraz przekazanie wskazówek, przykładów dobrych praktyk, procedur oraz informacji o konsekwencjach prawnych zaniedbań lub naruszeń zapisów prawa dotyczących ochrony małoletnich przed wszelką przemocą, w tym seksualną.
II.Odpowiedzialność za ochronę małoletnich
- WMK S.A. uznaje, że opieka nad małoletnimi jest rozumiana jako troska o ich godność, dobro fizyczne i psychiczne.
- WMK S.A. nie toleruje nadużyć wobec małoletnich.
- WMK S.A. respektuje prawa małoletnich.
- WMK S.A. w trakcie prowadzonej działalności, w tym edukacyjnej, gwarantuje bezpieczeństwo i ochronę małoletnich.
- Personel zajęć zna i stosuje Standardy Spółki w zakresie ochrony małoletnich.
- WMK S.A. określa poniższe wymagania w stosunku do personelu:
- na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304, z późn. zm.) Spółka wymaga, aby osoby prowadzące zajęcia i pracownicy oddelegowani do pracy z dziećmi podczas zajęć z małoletnimi przedłożyli:
- informację z weryfikacją w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym,
- zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
- Osoby, o których mowa w pkt 1, posiadające obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, ponadto przedkładają informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
- Osoby, o których mowa w pkt 1, składają oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwały w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkładają informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
- Jeżeli prawo państwa, o którym mowa w pkt 2 lub 3, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
- W przypadku, gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, o której mowa w pkt 2-4, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w pkt 1, składa oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
- Oświadczenia, o których mowa w pkt 3 i 5, składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
- Osoby, które nie przedłożyły Spółce powyższych informacji, zaświadczeń i oświadczeń, nie zostaną dopuszczone do pracy z dziećmi.
- W przypadku choroby lub innej nieobecności personelu wyznaczonego do realizacji zajęć edukacyjnych i zastępstwa przez inną osobę, w stosunku do niej stosuje się postanowienia pkt 1.
- Informacje oraz oświadczenia, o których mowa w pkt 1-5 załączane są do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności.
III. Dobre praktyki
- Dobre praktyki zostają wprowadzone w celu eliminowania ryzyka popełniania nadużyć wobec małoletnich, a ich przestrzeganie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia nadużyć w relacji z dziećmi i młodzieżą.
- Celem dobrych praktyk jest:
- zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim biorącym udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Spółkę,
- poinformowanie rodziców lub prawnych opiekunów małoletnich biorących udział w zajęciach edukacyjnych o wdrożeniu przez Spółkę Standardów ochrony małoletnich.
- Dobre praktyki mają na uwadze dobro małoletnich, dlatego podczas zajęć edukacyjnych kładziony jest nacisk na:
- słuchanie,
- szacunek,
- docenianie wysiłków i osiągnięć,
- motywowanie i angażowanie.
- Wszyscy małoletni są traktowani przez personel z należytą troską.
- Zajęcia edukacyjne są grupowe i odbywają się w obecności wychowawcy/ opiekuna/nauczyciela lub rodzica. Personel nie przebywa z małoletnimi sam na sam.
- Nie akceptowane jest jakiekolwiek zachowanie, które może zostać odczytane jako znęcanie się lub dokuczanie, zarówno ze strony dorosłych jak i małoletnich.
- Realizacja zajęć edukacyjnych przez WMK S.A. nie wymaga korzystania z Internetu, mediów społecznościowych, komunikatorów internetowych. Organizator nie udostępnia sieci Wi-Fi.
- Osoby prowadzące zajęcia edukacyjne nie mogą utrzymywać kontaktów zawodowych ani osobistych z uczestnikami zajęć edukacyjnych, w szczególności nie mogą komunikować się za pomocą mediów społecznościowych lub komunikatorów internetowych.
- Zabronione jest pozostawanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających przez personel prowadzący zajęcia.
- Nie akceptowane jest werbalne naruszanie dobra małoletnich przez personel. Stosowane są środki, język i metody adekwatne do wieku uczestników zajęć edukacyjnych.
- Nie akceptowany jest kontakt fizyczny persoznelu z małoletnimi inny niż przewidziany i wymagany w scenariuszu zajęć edukacyjnych, naruszający nietykalność fizyczną uczestnika.
- Personel posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci. W przypadku ich zidentyfikowania podejmuje rozmowę z wychowawcą/opiekunem/nauczycielem, który sprawuje opiekę nad grupą małoletnich, a następnie podejmuje stosowne działania przewidziane prawem.
- Fotografowanie i nagrywanie małoletnich biorących udział w zajęciach edukacyjnych i upublicznianie tych materiałów odbywa się wyłącznie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
- Wszelkie naruszenia zasad określonych w Standardach należy zgłaszać do WMK S.A. Zgłoszenie można przesłać na adres: zgodnosc@wodociagi.krakow.pl.
IV. Postanowienia końcowe
-
Standardy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
-
Ogłoszenie następuje poprzez przesłanie personelowi tekstu drogą elektroniczną oraz zamieszczenie na stronie www Spółki.