W ramach konsultacji społecznych dotyczących Programu Inwestycyjnego BUDOWA INFRASTRUKTURY SANITARNEJ (BIS) od kwietnia do czerwca 2023 r. odbyło się 20 spotkań, w których uczestniczyło ponad 1200 mieszkańców Krakowa.
W okresie od 17 kwietnia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. odbyły się konsultacje społeczne z zainteresowanymi mieszkańcami poszczególnych dzielnic. W spotkaniach uczestniczyli: Andrzej Kulig – I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, Katarzyna Jachymska – Członek Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa S.A., Grzegorz Foryś – Dyrektor Techniczny Wodociągów Miasta Krakowa S.A. oraz przedstawiciele poszczególnych Rad Dzielnic. Podczas spotkań zaprezentowano szczegółowe zasady Programu inwestycyjnego dla dzielnic Krakowa pn. Budowa Infrastruktury Sanitarnej (BIS) i jego realizację w latach 2018-2022, a także aktualne kierunki działań w zakresie polityki inwestycyjnej Spółki.
Cele Programu BIS:
- uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Miejskiej Kraków, skutkujące likwidacją szamb
- eliminacja źródeł zanieczyszczania wód gruntowych
- minimalizacja obciążeń finansowych mieszkańców związanych z gromadzeniem i utylizacją nieczystości ciekłych
- osiągnięcie efektu ekologicznego poprzez podłączenie możliwie największej liczby nieruchomości do sieci kanalizacyjnej
- poprawa spójności społecznej, gospodarczej oraz przestrzennej, w szczególności na peryferyjnych obszarach Gminy Miejskiej Kraków w zakresie dostępu do infrastruktury sanitarnej
- zwiększenie obszaru świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków
Program powstał z myślą o mieszkańcach i jest jednym z głównych elementów polityki inwestycyjnej Wodociągów Miasta Krakowa, który został przyjęty przez Radę Miasta Krakowa w dniu 7 lutego 2018 roku.
Celem spotkań była identyfikacja aktualnych potrzeb społeczności lokalnej w zakresie dostępności infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Konsultacje były prowadzone w dzielnicach: Prądnik Biały, Bronowice, Krowodrza, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie, Nowa Huta, Zwierzyniec.
W latach 2018-2022 w ramach Programu BIS Wodociągi Miasta Krakowa zrealizowały w sumie 315 zadań inwestycyjnych, w wyniku których powstało 90 km nowej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, przy łącznych nakładach finansowych 184 mln zł.