W dniach 6-7 lutego 2025 roku w Wiśle odbyła się XI Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN, jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych, które poświęcone było nowoczesnym strategiom zarządzania w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: "Bądź jak woda", podkreślającym elastyczność, adaptacyjność i siłę liderów w branży wodno-kanalizacyjnej.
Nowoczesne zarządzanie w dynamicznym świecie
Branża wodociągowo-kanalizacyjna zmaga się z wieloma wyzwaniami m.in.: z rosnącą urbanizacją, zmianami klimatycznymi, cyfryzacją i potrzebą optymalizacji procesów. Uczestnicy konferencji skupili się na kluczowych aspektach skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem w czasach dynamicznych zmian, wykorzystując metaforę wody jako symbolu odporności, innowacyjności i skuteczności działania.
Lider jak W.O.D.A.
Podczas konferencji uczestnicy dowiedzieli się, jakie kompetencje są niezbędne do skutecznego zarządzania firmą w świecie VUCA (niestabilnym, niepewnym, złożonym i niejednoznacznym). Przedstawiciele branży wodno-kanalizacyjnej, w tym Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa, omówili strategie adaptacji do zmieniającego się otoczenia biznesowego i technologicznego.
Mindset lidera – jak przełamywać bariery?
Niezwykle merytoryczny, interesujący i inspirujący okazał się wywiad publiczny "Tamy i zapory – myślenie i przekonania, czyli hamujący mindset lidera, w którym m.in. wzięli udział: Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa oraz Renata Tomusiak, Prezes Zarządu Wodociągów Warszawskich. Piotr Ziętara podzielił się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami " - z perspektywy własnego doświadczenia uważam, że lider musi się stale rozwijać, wychodzić poza schematy, poszerzać swoje kompetencje. Ważna jest też umiejętność delegowania uprawnień, wdrażanie współzarządzania, budowanie zespołu profesjonalnej kadry managerskiej, z uniwersalnymi kompetencjami do rozwijania celów strategicznych. W turbulentym świecie, który nas otacza, znajduje się człowiek. Musimy o tym pamiętać, w kontekście szeroko pojętej empatii, miękkich kompetencji, codziennych, rutynowych zachowań kadry managerskiej w stosunku do pracowników. Jako liderzy, nie możemy stać w miejscu, musimy rozwijać siebie i dawać taką możliwość innym" – podkreślał.
Technologie i innowacje w branży wodno-kanalizacyjnej
Jednym z kluczowych tematów konferencji były nowoczesne technologie i ich wpływ na efektywność przedsiębiorstw wodociągowych. Prelegenci przedstawili rozwiązania, które rewolucjonizują zarządzanie infrastrukturą wodociągową:
• Zintegrowane Systemy Informatyczne- jako klucz do efektywnego monitorowania i zarządzania siecią wodociągową.
• Sztuczna inteligencja i automatyzacja- jak AI pomaga w przewidywaniu awarii, optymalizacji zużycia wody i usprawnieniu procesów.
• Efektywne zarządzanie rozproszoną infrastrukturą- przykłady innowacyjnych rozwiązań z Sosnowieckich Wodociągów.
Bezpieczeństwo w erze cyfryzacji
Rozwój technologii niesie ze sobą, także zagrożenia w postaci cyberataków. Dlatego jeden z paneli poświęcony był tematowi cyberbezpieczeństwa w sektorze wodno-kanalizacyjnym, a eksperci poruszą następujące zagadnienia:
• Jak chronić infrastrukturę wodociągową przed cyberatakami?
• Jakie rozwiązania wdrażać, by zapewnić zgodność z dyrektywą NIS2?
• Optymalizacja systemów IT dla zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności zarządzania.
Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN to wydarzenie, które za każdym razem nie tylko dostarcza uczestnikom aktualnej wiedzy o branży, ale także wskazuje kierunki jej rozwoju. W obliczu zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych liderzy branży wodno-kanalizacyjnej muszą być gotowi do dynamicznych zmian i innowacji. Spotkanie ekspertów to nie tylko merytoryczne panele i debaty, ale także doskonała okazja do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń.