Szczegóły aktualności
Open Eyes Economy Summit 2024
W Centrum Kongresowym w Krakowie pod hasłem "Dusza Europy", w dniach 19-20 listopada, odbył się Open Eyes Economy Summit 2024.
Dziewiątą edycję międzynarodowego kongresu uroczyście otworzył Aleksander Miszalski, Prezydent Miasta Krakowa, który w swoim wystąpieniu stawiał nacisk na ekonomię wartości i społeczną partycypację oraz ekologię, gdyż to one odgrywają kluczową rolę w założeniach aglomeracji przyszłości. Coraz więcej miast i firm na całym świecie decyduje się na gospodarkę obiegu zamkniętego. Model GOZ ma na celu minimalizowanie zużycia zasobów naturalnych i ograniczenie liczby wytwarzanych odpadów, o czym podczas panelu eksperckiego mówił Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego szansa i wyzwanie
W agendzie wydarzenia OEES 2024 nie brakowało tematów ważnych dla Europy i wymagających dyskusji w szerszym gronie. Jednym z nich była sesja poświęcona gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ), w której udział wziął Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa. Do dyskusji zaproszono ekspertki i ekspertów z różnych dziedzin, a rozmowę moderowała Adrianna Śniadowska – CEO THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski. Podczas panelu mówiono o wyzwaniach i szansach wynikających z wprowadzania modelu GOZ. Omawiano innowacyjne rozwiązania wdrażane już w różnych sektorach, aby zapewnić zrównoważony rozwój nie tylko w miastach, ale także w środowisku pracy. Prelegenci - dzieląc się swoją wiedzą - udowadniali, że gospodarka cyrkularna poprzez tworzenie zamkniętej pętli procesów - przyczynia się do poprawy jakości życia oraz ograniczenia kosztów i zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw. Wodociągi Miasta Krakowa od lat stawiają na innowacyjne rozwiązania w tym zakresie. Przykładami zastosowanymi w WMK jest np. wykorzystanie ścieków oczyszczonych do mycia ulic, produkcja energii energii podczas oczyszczania ścieków czy optymalizacja zużycia energii w zakładach.
OEES 2024: Jak zarządzać wodą i ściekami w sposób zrównoważony?
Wodociągi Miasta Krakowa zaangażowane są w działania na rzecz ochrony środowiska i racjonalnego gospodarowania wodą i ściekami - co podczas panelu podkreślał Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa. Przedstawiciele spółki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że woda ale i ścieki, to zasoby, a także wartość, która wymaga odpowiedzialnego zarządzania. Wdrażając zasady Gospodarki o obiegu zamkniętym, Wodociągi Miasta Krakowa dążą do: minimalizacji strat wody, odzysku energii i produkcji ciepła, co przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2. Spółka od lat uczestniczy także w projektach badawczych i rozwojowych w zakresie "błękitnej infrastruktury".