Jak Wodociągi Miasta Krakowa wyznaczają kierunki rozwoju energetycznego i definiują inteligentne miasta? Swoim doświadczeniem i wiedzą podczas paneli eksperckich w gronie przedstawicieli świata nauki i biznesu dzielił się Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa oraz inni przedstawiciele Spółki.
W mijającym tygodniu odbyły się w Krakowie dwie istotne konferencje: II Kongres Energetyki Rozproszonej organizowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Forum Przedsiębiorców Małopolski: Innowacje na Rzecz Samowystarczalności i Smart City.
Wodociągi Miasta Krakowa, aktywnie działają w kierunku samowystarczalności energetycznej oraz rozwoju inteligentnych miast. Takie wydarzenia jak II Kongres Energetyki Rozproszonej oraz Forum Przedsiębiorców Małopolski, są świetną okazją do dzielenia się wiedzą z przedstawicielami nauki i biznesu.
W panelu "Energetyka Przemysłowa" na Kongresie Energetyki Rozproszonej Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa, mówił o specyfice branży wodociągowej, o kwestiach samowystarczalności energetycznej, jako o jednym z głównych czynników ograniczenia dynamiki taryfowej. O podejmowanych inwestycjach i ponoszonych na nie nakładach. Podkreślił, także, iż Wodociągi Miasta Krakowa produkują 20% energii z własnych źródeł. Zwrócił również uwagę na ograniczenia wynikające z lokalnych planów miejscowych, które zmniejszają potencjał stosowania fotowoltaiki.
Tematem przewodnim Forum Przedsiębiorców Małopolski, było "Smart City - miasto przyjazne mieszkańcom i środowisku, napędzane nowoczesnymi technologiami". Podczas panelu o smart edukacji Prezes Spółki zaprezentował smart city jako pojęcie oparte na wiedzy i doświadczeniu osób odpowiedzialnych za kluczowe usługi publiczne, kreśląc tym samym wizję inteligentnego i przyjaznego mieszkańcom miasta. Podkreślił rolę nowoczesnych technologii, omówił ich obecne zastosowanie w Wodociągach Miasta Krakowa w zapewnianiu lepszej jakości życia i bezpieczeństwa miasta i jego mieszkańców.