Szczegóły aktualności
Lipiec bez plastiku

Wakacje to idealny moment, aby zmienić nawyki i ograniczyć zużycie plastiku. W ramach akcji #Lipiecbezplastiku zachęcamy mieszkańców do picia wody z kranu. Przez cały miesiąc w wybranych krakowskich lokalach gastronomicznych na specjalne hasło rozdawane będą ekologiczne bidony. Warto dołączyć do światowej inicjatywy i zrobić coś dobrego dla planety.
"Plastic Free July". Dlaczego warto dołączyć do globalnej inicjatywy?
Projekt "Plastic Free July" (Lipiec Bez Plastiku) narodził się w Australii w 2011 roku i szybko zdobyła międzynarodową popularność. Jej głównym celem jest zachęcenie ludzi na całym świecie do rezygnacji z jednorazowych produktów plastikowych, aby zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko. Problem zanieczyszczenia plastikiem jest globalny i dotyczy również Polski, gdzie każdego dnia generujemy ogromne ilości plastikowych odpadów. Jak podaje WWF w ciągu 65 lat produkcja plastiku wzrosła rocznie z 2 milionów ton do 348 milionów, z czego 58 milionów ton plastiku produkowanych jest w Europie.
W Krakowie dobra woda prosto z kranu
Wodociągi Miasta Krakowa od 2013 roku konsekwentnie prowadzą kampanię "W Krakowie dobra woda prosto z kranu". Jej głównym założeniem jest zachęcanie do picia wody z kranu, a tym samym ograniczenie zużycia plastiku oraz zwiększenie świadomości mieszkańców na temat korzyści płynących z picia kranowianki. Akcja #Lipiecbezplastiku" to doskonała okazja, aby zachęcić mieszkańców stolicy Małopolski do zmiany nawyków i korzystania na co dzień z ekologicznych bidonów.
Jak zdobyć ekologiczny bidon z trzciny cukrowej? To prostsze niż myślisz
W lipcu w wybranych krakowskich lokalach gastronomicznych biorących udział w akcji "W Krakowie pijemy kranowiankę!" na hasło #Lipiecbezplastiku" będę rozdawane ekologiczne bidony. Co je wyróżnia? Są wykonane z odnawialnego surowca – trzciny cukrowej. To doskonała alternatywa dla jednorazowych butelek plastikowych i kolejny krok w kierunku ograniczenia plastiku w naszym codziennym życiu. Lokalizacje i terminy, w których można odebrać bidon, będą podawane na naszych profilach społecznościowych.
Warto zmienić przyzwyczajenia. Małe kroki, wielkie zmiany
Rezygnacja z plastikowych butelek na rzecz bidonów wielokrotnego użytku to tylko jeden z wielu sposobów na bycie eko. Przy okazji warto zwrócić uwagę na inne codzienne nawyki. Co jeszcze możemy zrobić?
Wybierajmy produkty bez plastikowego opakowania, zwracajmy uwagę na alternatywne materiały, takie jak szkło lub metal, a jednorazowe torby foliowe zastępujmy szytymi z ekologicznych tkanin. Każdy z nas, podejmując nawet drobne działania, może przyczynić się do znacznego zmniejszenia ilości plastiku w środowisku. #Lipiecbezplastiku to idealny moment, aby zacząć wprowadzać te zmiany.
Kilka faktów o plastiku. Czy wiesz, że…
- plastik stanowi około 10% wszystkich generowanych przez nas śmieci
- tworzywa sztuczne mogą rozkładać się od 100 do nawet 1000 lat
- 50% całego produkowanego plastiku jest używane tylko raz, a następnie wyrzucane
- co minutę na świecie zużywa się milion torebek foliowych
- 90% wszystkich śmieci zanieczyszczających oceany to śmieci plastikowe
Mamy nadzieję, że dołączysz do akcji #Lipiecbezplastiku? Zatem do zobaczenia w krakowskich kawiarniach, restauracjach i innych miejscach, które serwują dobrą wodę prosto z kranu. Bądź eko! Pij kranowiankę!