W Krakowie mieszkańcy mogą spać spokojnie, wiedząc że woda płynąca z ich kranów jest nie tylko dobra, ale i bezpieczna– dzień po dniu. Dzięki zaawansowanej technologii i pracy zespołu ekspertów Wodociągów Miasta Krakowa, każdy mieszkaniec ma dostęp do wody o najwyższych standardach, zgodnej z rygorystycznymi polskim i unijnymi normami.
Eksperci i nowoczesne laboratoria na straży wody w Krakowie
Woda płynąca z krakowskich kranów jest dobra i bezpieczna, a nad jej jakością nieustannie czuwają eksperci Wodociągów Miasta Krakowa. Dzięki czterem zakładom uzdatniania wody, nowoczesnemu sprzętowi laboratoryjnemu oraz zespołowi wykwalifikowanych specjalistów, Spółka zapewnia najwyższe standardy uzdatniania i monitoringu wody. Każde potencjalne zagrożenie jest natychmiast identyfikowane i eliminowane, a monitoring jakości wody prowadzony jest przez całą dobę na każdym etapie produkcji, począwszy od ujęcia, a kończąc na kranie. - Zagrożenia dla wody w krakowskich kranach nie ma i nie może go być. Za to odpowiadamy- zapewnia dr Tadeusz Bochnia, zastępca Dyrektora Produkcji Wodociągów Miasta Krakowa i dodaje:
- Wyniki badań naszego Centralnego Laboratorium posiadają najwyższe standardy jakości. Zakres naszych prac jest bardzo szeroki. Jesteśmy w stanie dokładnie określić skład chemiczny wody, zanieczyszczenia mikrobiologiczne oraz wszelkie zgodności z normami zarówno ministerialnymi jak i unijnymi. To gwarantuje bezpieczeństwo i optymalizację procesów związanych z uzdatnianiem wody oraz ochroną środowiska.
Czysta i bezpieczna kranowianka. Wodociągi Miasta Krakowa monitorują wodę całą dobę
System stacji osłonowych, zainstalowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa, pozwala na wykrywanie wszelkich odstępstw od norm jakości wody, zanim trafi ona do miejskich ujęć. W razie pojawienia się zagrożenia Wodociągi Miasta Krakowa mogą wstrzymać pobór wody z danego ujęcia, co zapewnia pełne bezpieczeństwo dostaw. Cztery zakłady uzdatniania, dysponujące zdolnością produkcyjną wynoszącą aż 300 tysięcy metrów sześciennych na dobę, dają możliwość czasowego wyłączenia jednego źródła bez przerwy w zaopatrzeniu miasta.
- W momencie wykrycia skażenia w jednym z naszych ujęć natychmiast uruchamiamy procedury awaryjne. Oznacza to całkowite odcięcie dopływu wody ze skażonego źródła oraz przepięcie na inne źródło co może oznaczać zapasowe zbiorniki wody lub inny zakład uzdatniania. Dzięki temu zachowujemy ciągłość prawidłowego funkcjonowania systemu wodociągowego i zapewnieniu mieszkańcom dostępu do bezpiecznej wody, spełniającej wszystkie standardy – podkreśla dr Tadeusz Bochnia.
Prewencja i Zarządzanie Ryzykiem – stała gotowość na każdy scenariusz
Każdy etap uzdatniania i zarządzania dostawami wody jest zgodny z najnowszymi unijnymi dyrektywami. Wodociągi Miasta Krakowa aktywnie realizują podejście oparte na zarządzaniu ryzykiem, przewidując zarówno potencjalne, jak i rzeczywiste zagrożenia. Tereny wokół ujęć wodnych są zabezpieczone i objęte ścisłym monitoringiem, a współpraca z policją wodną i innymi służbami zapewnia nadzór nad przestrzeganiem stref ochronnych. Taka wielopoziomowa kontrola pozwala na odpowiednią ochronę wody, nawet w sytuacjach incydentalnych skażeń w pobliskich rzekach.
- Zabezpieczamy się, zanim jeszcze zagrożenie do nas dotrze. Nawet jeśli te skażenia występują w rzekach incydentalnie, to woda jest bezpieczna- zapewnia dr Tadeusz Bochnia.
Wodociągi Miasta Krakowa są gotowe do działania nawet w sytuacjach zagrożeń nietypowych, takich jak potencjalne działania terrorystyczne. Spółka miejska nieustannie wdraża zaawansowane procedury bezpieczeństwa oraz monitoringu, co pozwala na zapewnienie ciągłości działania w każdych okolicznościach. Dzięki temu nawet w najbardziej niespodziewanych sytuacjach, jakość wody pozostaje na najwyższym poziomie.
Współpraca i świadomość Mieszkańców
Nie tylko eksperci Wodociągów Miasta Krakowa czuwają nad bezpieczeństwem wody. Mieszkańcy Krakowa również odgrywają ważną rolę, zgłaszając wszelkie niepokojące sygnały związane z jakością zbiorników czyli np. rzek z których pobierana jest woda do uzdatnienia. Ta obywatelska czujność stanowi dodatkowy element wsparcia i pozwala zespołowi Wodociągów Miasta Krakowa na jeszcze szybsze reagowanie w razie potrzeby.
- Nasze specjalistyczne laboratoria są przygotowane do wykrywania skażeń w każdej chwili, a wszystkie działania prowadzone są zgodnie z najwyższymi standardami. Dzięki temu Kraków może pochwalić się wodą czystą, zdrową i bezpieczną dla każdego mieszkańca- dodaje dr Tadeusz Bochnia.
Dzięki kampaniom informacyjno-edukacyjnym prowadzonym przez Wodociągi Miasta Krakowa dla praktycznie wszystkich grup wiekowych, mieszkańcy są świadomi wartości korzystania z bezpiecznej, miejskiej wody i jej pozytywnego wpływu na środowisko. Wodociągi Miasta Krakowa od lat aktywnie promują ekologiczne korzyści płynące z picia wody z kranu, zmniejszając zużycie plastikowych butelek i wspierając zrównoważony rozwój stolicy Małopolski.
Działania Wodociągów Miasta Krakowa są ukierunkowane na to by dać mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa niezależnie od wyzwań, jakie mogą się pojawić.
Widzisz niepokojące zdarzenie związane ze zbiornikiem wodnym, poinformuj odpowiednie służby. Do nas możesz zadzwonić pod numer 994.