Inspirujące dyskusje, merytoryczne prezentacje, innowacyjne rozwiązania i wymiana dobrych praktyk. To podsumowanie trzech dni III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej zorganizowanego przez Wydawnictwo Inżynieria, który odbył się w Krakowie w dniach 4-6 września.
Dwa dni, w przestrzeni Zakładu Uzdatniania Wody Bielany i jeden w terenie. Uczestnicy Kongresu wzięli udział w ciekawych prelekcjach, rozmowach z doświadczonymi ekspertami na tematy gospodarowania wodami w miastach i ochronie przeciwpowodziowej. Mieli okazję poznać innowacyjne rozwiązania z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury.
Podczas licznych sesji i paneli dyskusyjnych uczestnicy dzielili się swoją cenną wiedzą i doświadczeniem.
Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa, poprowadził panel dyskusyjny sesji plenarnej „Przyszłość taryfikacji usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę, w którym kierunku zmierza kwestia regulacji taryfowych”. Podczas panelu omówiono kluczowe zagadnienia finansowe, mające ogromne znaczenie dla stabilności całego sektora. Celem tej dyskusji było nie tylko zrozumienie obecnych wyzwań i rozbieżności, ale także wypracowanie wspólnego kierunku.
W panelu, który prowadził Piotr Ziętara, uczestniczyli:
• Robert Gajda - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
• Wojciech Kozak - RZGW w Krakowie
• Paweł Sikorski - Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie
• Renata Tomusiak - MPWiK w m.st. Warszawie S.A.
• dr hab. inż. Krzysztof Witkowski - Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.
Ciekawe wystąpienia z ramienia Wodociągów Miasta Krakowa przedstawili również:
• Marcin Łukaszewicz, Dyrektor Infrastruktury Sieciowej, który poruszył temat mikroretencji w kontekście „Mikroretencja w budownictwie jednorodzinnym – dobra praktyka czy regulacja?”
• Marcin Glixelli, Kierownik Działu Modelowania Systemów, podczas drugiego dnia Kongresu podzielił się swoją wiedzą w zakresie „Odporność miasta Krakowa na zmiany klimatyczne na przykładzie nowoczesnych wdrożeń w WMK S.A.”