Szczegóły aktualności
Komunikat
W nawiązaniu do pomówień rozpowszechnianych przez Radnego Łukasza Gibałę, Wodociągi Miasta Krakowa S.A. informują, że działania związane z gospodarką odpadową podejmują w celu zagwarantowania sprawnego funkcjonowania ponad milionowej aglomeracji krakowskiej, przy zapewnieniu ochrony środowiska,
zachowaniu ciągłości procesów oraz ograniczeniu obciążenia mieszkańców kosztami zagospodarowania osadów.
- Przygotowując i realizując zamówienia na odbiór i zagospodarowanie ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych Spółka stosuje regulacje zawarte w ustawie z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych.
Przy udzielaniu zamówień kieruje się dbałością o interes publiczny, koniecznością zapewnienia ciągłości świadczenia usług, osiągnięcia niezbędnej jakości, a także uzyskania najlepszych efektów udzielenia zamówienia, w tym efektów społecznych, środowiskowych oraz ekonomicznych.
- Odnosząc się do przywoływanej przez Radnego Łukasza Gibałę umowy z wyłonionym w przetargu konsorcjum (wpłynęła tylko jedna oferta) informujemy, że po kilku miesiącach jej realizacji dokonano analizy aktualnych cen rynkowych tego rodzaju usług. W konsekwencji zawarto dodatkową umowę z innym podmiotem na awaryjny wywóz osadów ściekowych, co przyniosło realne oszczędności finansowe, z korzyścią dla mieszkańców Krakowa. Informacje o zawartym kontrakcie opublikowano (zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych) w Dzienniku Urzędowym
(nr publikacji ogłoszenia 53696-24, nr wydania: Dz.U. S:19/2024). Równocześnie podjęto renegocjacje warunków umowy z konsorcjum, które doprowadziły do obniżenia ceny usługi. Zaplanowany termin zakończenia realizacji zamówienia przez konsorcjum upływa 20 lipca 2025 r. Strony przewidują wywiązanie się z zobowiązań.
- Wodociągi Miasta Krakowa S.A. nie dopuszczają wywozu osadów na pola, ani żadnych innych form zagospodarowania wymagających spełnienia wymogów określonych w art. 96 ustawy o odpadach. Ponadto podczas prowadzonych procedur udzielania zamówień na odbiór i zagospodarowanie osadów, a także w czasie realizacji usług, Spółka podejmuje szereg działań mających na celu zapewnienie zgodności z wymogami prawymi. Jest to między innymi: rejestracja oraz nadzór nad wywozem i zagospodarowaniem w krajowej Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (system BDO), sprawdzenie aktualności decyzji administracyjnych posiadanych przez podmioty świadczące usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania ustabilizowanych komunalnych osadów, a także wizje lokalne w miejscach ich zagospodarowania.
- Każdego dnia w procesach oczyszczania i przeróbki osadów powstaje w Krakowie średnio 200 ton ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych. Tak duża ilość powoduje, że możliwości ich magazynowania są bardzo ograniczone. Ewentualne zatrzymanie odbioru osadów na kilka dni, skutkowałoby zaburzeniem procesu i pogorszeniem jakości ścieków oczyszczonych. Utrzymanie odbioru osadów jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości oczyszczania ścieków.