W sercu Europy Centralnej w dniach 23-25 kwietnia odbył się XVII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń i podsumowań działań w różnych sektorach. Wodociągi Miasta Krakowa zostały docenione przez ekspertów i liderów opinii. Krakowską Spółkę uhonorowano prestiżową nagrodą w konkursie "Top Inwestycje Komunalne", a Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa aktywnie uczestniczył w kluczowej dyskusji "Zasoby Wodne". Panel dotyczył przyszłości gospodarki wodnej, środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Liderzy środowiska nagrodzeni podczas ECC 2025
Wodociągi Miasta Krakowa znalazły się w ścisłym gronie laureatów 14. edycji konkursu "Top Inwestycje Komunalne", odbierając nagrodę za kompleksową modernizację gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów. Ta strategiczna inwestycja, o wartości blisko 19 milionów złotych, stanowi przykład odważnych i prorozwojowych działań, które mają realny wpływ na jakość życia mieszkańców i efektywność funkcjonowania miasta.
Zakres modernizacji Oczyszczalni Ścieków Płaszów obejmował następujące obszary:
• przebudowę instalacji biogazu do zasilania istniejących oraz nowych modułów kogeneracyjnych
• dostawę i montaż dwóch modułów kogeneracyjnych spalającymi biogaz
• rozbudowę istniejącej sieci cieplnej niskoparametrowej
• wykorzystanie do celów grzewczych ciepła odpadowego pochodzącego ze spalarni osadów
• budowę instalacji gazowej (biogaz) zasilającej moduły kogeneracyjne
• modernizację układu elektroenergetycznego oczyszczalni
Projekt umożliwia efektywniejsze wykorzystanie energii z biogazu. Nowe zbiorniki mogą pracować w szerszym zakresie napełnienia (20% - 100%), co umożliwia efektywniejsze wykorzystanie produkowanego biogazu. Zainstalowane jednostki kogeneracyjne pokrywają prawie 50% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną i 100% zapotrzebowania na ciepło. Miesięczna produkcja energii elektrycznej z kogeneracji wynosi około 1000 MWh i 3600 GJ energii cieplnej, dzięki temu zmniejsza się ilość energii zakupionej od dostawców zewnętrznych.
Organizatorami konkursu są: redakcja serwisu Portal Samorządowy PL oraz Grupa PTWP-organizator XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, która podwójnie doceniła w tym roku Kraków. Druga nagroda przyznana została stolicy Małopolski za rewitalizację Bastionów I-III Fortu 2 "Kościuszko" w Krakowie, która uznana została za modelowy przykład działań mających na celu przywrócenie zdegradowanych terenów dla mieszkańców i turystów.
- Tegoroczna edycja konkursu Top Inwestycje Komunalne pokazała, że samorządy coraz śmielej otwierają się na zielone technologie, inwestują w zrównoważony transport, rewitalizują przestrzenie publiczne z myślą o integracji mieszkańców, a także dostosowują lokalną infrastrukturę do wyzwań klimatycznych i demograficznych. Laureaci konkursu dają przykład skutecznego zarządzania i odwagi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, często trudnych, ale niezbędnych dla tworzenia nowoczesnych i odpornych na zmiany otoczenia miast i regionów […] - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Ekspercki głos Wodociągów Miasta Krakowa w debacie EEC
Wodociągi Miasta Krakowa uczestniczyły również aktywnie w dyskusji podczas panelu "Zasoby Wodne" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa - jako ceniony ekspert w dziedzinie gospodarki wodnej, przedstawił perspektywę związaną z kluczowymi wyzwaniami dotyczącymi zarządzania "błękitnym złotem" w dobie zmian klimatycznych.
Zaproszenie do udziału w rozmowie - moderowanej przez redaktorkę Kalinę Olejniczak, z Portalu Samorzadowego.pl - przyjęło grono znakomitych ekspertów m.in.:
- Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa ds. ochrony przed powodzią i suszą, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
- Monika Matak, Head of Public Policy & Stakeholders Relations, Grupa spółek Danone
- Paweł Sikorski, prezes, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie
- Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna
- Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
- Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa
Podczas panelu "Zasoby Wodne" omówiono istotne zagadnienia, takie jak:
- narastające problemy suszy i powodzi oraz strategie radzenia sobie z nimi
- rolę monitoringu zasobów wodnych w podejmowaniu trafnych decyzji
- znaczenie gospodarki wodnej w adaptacji do zmian klimatu i niezbędne inwestycje infrastrukturalne
- powiązania między wodą a transformacją energetyczną, oraz rosnące zapotrzebowanie na nią w sektorze energii
- konieczność racjonalnego i oszczędnego korzystania z wody we wszystkich sektorach gospodarki
W dyskusji nie zabrakło też wątków dotyczących dbałości o ochronę ujęć wód powierzchniowych, realizacji ciągłego procesu inwestycyjnego w zakresie retencji wód opadowych, a także roztopowych w aspekcie funkcjonowania kanalizacji ogólnospławnych w polskich miastach, a także finansowania i dostępności środków na kluczowe inwestycje.
Udział Piotra Ziętary, Prezesa Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa w debacie podkreśla zaangażowanie Wodociągów Miasta Krakowa w kształtowanie odpowiedzialnej polityki wodnej i dzielenie się najlepszymi praktykami. Wymiana myśli i doświadczeń podczas prestiżowego wydarzenia, jakim jest EEC 2025 to kolejny krok do wypracowania skutecznych i zrównoważonych rozwiązań dla gospodarki wodnej w obliczu globalnych wyzwań.