Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Światowy Dzień Wody 2023
Data dodania 2023-03-22 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

Dziś Światowy Dzień Wody. Od 1993 roku obchodzony jest zawsze 22 marca. W tym roku hasło odwołuje się do przyspieszenia zmian, w celu rozwiązania kryzysu wodnego i sanitarnego.

17 celów Zrównoważonego Rozwoju, tworzących Agendę 2030, obejmuje 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo. Czysta woda i warunki sanitarne to cel nr 6, który mówi o konieczności zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wody oraz odpowiednich warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi. 

Dziś w Światowym Dniu Wody przypominamy o tym szczególnie!  Dostęp do czystej wody pitnej jest fundamentalnym prawem każdego człowieka. Niestety znaczna część ludzi na całym świecie jest jego pozbawiona. W tej chwili jesteśmy dalecy od zapewnienia dla wszystkich ludzi, zgodnie z założeniami szóstego celu Zrównoważonego Rozwoju, czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych do roku 2030. Dane przytaczane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), Un-Water i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) są zatrważające:
 
  • 2 miliardy ludzi na całym świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej (WHO/UNICEF 2021);
  • 1,4 miliona ludzi umiera rocznie, a życie 74 milionów skróci się z powodu chorób związanych ze złymi warunkami wodnymi, sanitarnymi i higienicznymi (WHO 2022);
  • 3,6 miliarda ludzi nie ma zapewnionych bezpiecznych warunków sanitarnych (WHO/UNICEF 2021);
  • 44% ścieków z gospodarstw domowych na całym świecie nie jest bezpiecznie oczyszczanych – oznacza to, że prawie połowa ścieków wypływających z gospodarstw domowych wraca do natury bez usunięcia szkodliwych treści (UN-WATER 2021).


SDW2023_-Grafika (161.25KB, PNG)

 

Szacuje się, że do 2050 roku globalne zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o 55%, głównie z powodu rosnącego popytu ze strony przemysłu (OECD 2012). Woda jest ograniczonym zasobem, którego coraz bardziej brakuje. Kryzys wodny nie jest zmartwieniem tylko wybranych społeczności. Powódź, susza, ubóstwo mogą dotknąć każdego z nas. Świadomie lub nie, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wody pitnej. Dlatego musimy jak najszybciej zwiększyć wysiłki na rzecz ochrony tego dobra oraz znacznie sprawniej i wydajniej eksploatować jej zasoby. Połączone starania społeczeństw, rządów i instytucji mogą zapobiec pogłębianiu tego kryzysu. Każdy z nas może przyczynić się do jego zmniejszenia poprzez wprowadzanie codziennych zmian do swojego życia.

Alternatywa tekstowa znajduje się pod grafiką.




Alternatywa tekstowa (kliknij aby przeczytać opis) 
Ile wody zużywamy? 
- 200 litrów to pełna wanna wody
- 30-50 litrów złużywamy dziennie do spłukiwania toalety 
- 15 litrów wody zaaoszczędzimy zakręcając kran przy myciu zębów
- 60 litrów dziennie zuzywamy do ręcznego mycia naczyń
- 7-15 litrów pobiera zmywarka w czasie jednego cyklu mycia naczyń
- 2,5 - 3 litrów dziennie przeznaczamy do celów konsumpcyjnych
- 80-100 litrów  wody pobiera pralka w czasie jednego cyklu prania
- 90 litrów wody tygodniowo to straty spowodowane kapiącą co sekundę wodą 
Jak oszczędzać wodę?  
- bierz szybki prysznic, zamiast kąpieli
- spłukuj toaletę przyciskiem eko
- zakręcaj kran w czasie mycia zębów
- zamontuj perlator, zmniejszysz zużycie wody podczas mycia naczyć
- kupuj odpowiedzialnie, ogranicz konsumpcję, nie marnuj jedzenia
- uzywaj pralki ustawiając program eko
- sprawdź szczelnośc kranów  


Wodociagi Miasta Krakowa chcąc zwiekszać swiadomość ekologiczną oraz kształtować ekologiczne postawy rozpoczynają nowy projekt edukacyjny skierowany do młodzieży. Uruchomienie programu nastąpi we wrześniu. Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody odbędą się przedpremierowe pokazy „Wodnego manifestu”, przekazującego w jaki sposób możemy ograniczyć ślad wodny, zmienić sposób w jaki korzystamy, konsumujemy i zarządzamy wodą w swoim życiu.

Bądźmy zmianami, które chcemy zobaczyć w świecie.