Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

To już oficjalne - ruszają rejsy edukacyjne po Zbiorniku Dobczyckim
Data dodania 2019-08-06

Zbiornik Dobczycki od ponad 30 lat pełni bardzo ważną funkcję zaopatrzenia aglomeracji krakowskiej w wodę, a także stanowi ochronę przeciwpowodziową dla gminy Dobczyce. Od sierpnia będzie można go też... zwiedzić - ruszają rejsy edukacyjne!
 
Wodociągi Miasta Krakowa uruchamiają regularne edukacyjne rejsy po Zbiorniku Dobczyckim, o czym poinformowaliśmy na dzisiejszej konferencji prasowej, w której z ramienia organizatorów uczestniczyli Piotr Ziętara - Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa, Małgorzata Sikora – Dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Głos zabrała również Edyta Podmokły - Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce, a także Tadeusz Bochnia Z-ca Dyrektora Produkcji Wodociągów Miasta Krakowa.  

Po części merytorczynej przedstawiciele mediów wzięli udział w rejsie edukacyjnym i mieli okazję podziwiać bogactwo przyrody otaczającej jezioro, a także zaznajomić się z historią zbiornika, jego funkcjonalnością i wielkim znaczeniem dla zaopatrzenia aglomeracji krakowskiej w wodę.
 

Rejsy po Zbiorniku Dobczyckim to wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, które zostało zrealizowane przy współpracy Gminy i Miasta Dobczyce.

Rejsy trwające około jednej godziny będą odbywały się w weekendy - zapraszamy już w ten najbliższy 10-11 sierpnia. Z pokładu statku o wymownym imieniu „Kraków", można podziwiać malowniczy krajobraz wokół Zbiornika Dobczyckiego i poznać wiele szczegółów i ciekawostek o zbiorniku, jego historii oraz ważnej funkcji jaką pełni, jako źródło wody dla Krakowa i Dobczyc.

Uczestnicy rejsu mają okazję zobaczyć od strony jeziora ujęcie wieżowe - punkt poboru dla Zakładu Uzdatniania Wody Raba i dowiedzieć się szczegółów dotyczących procesu uzdatniania wody.

Ciekawym obiektem na trasie rejsu jest również zapora wodna. Informacje o jej powstaniu, wielkości, ilości materiałów wykorzystanych do jej zbudowania, a także kilka szczegółów o elektrowni wodnej znajdującej się pod zaporą z pewnością zaciekawią każdego. Dalej można podziwiać wzgórze zamkowe, spod którego trasa statku wiedzie w kierunku Rybaczówki – gospodarstwa rybackiego, prowadzonego przez Wody Polskie. Jego rolą jest zarybianie i odławianie ryb w Zbiorniku Dobczyckim. Po pełnym wrażeń rejsie statek przybija do przystani.

W rejsach pilotażowych w sumie wzięło udział już 1500 osób. Jak można wnioskować z licznych wpisów na fanpage Wodociągów Miasta Krakowa, taka formuła edukacyjna budzi duży entuzjazm.

Zapisy na kolejne rejsy odbywają się pod nr tel. 12 37 21 753
Zapraszamy!
 
Uwaga! Informujemy, że wszystkie miejsca na rejsy edukacyjne na najbliższy weekend (10-11.08) zostały już zarezerwowane!