Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Chroń zasoby – złap deszcz!
Data dodania 2021-07-05 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

Wysokie temperatury sprawiają, że zużycie wody – głównie tej przeznaczonej do podlewania – ciągle rośnie. Wodociągi Miasta Krakowa apelują o rozsądne korzystanie z wody pitnej do celów gospodarczych.

Obserwowane w okresie upałów zwiększenie zużycia wody pitnej, spowodowało znaczny spadek jej ciśnienia w niektórych rejonach Krakowa. Mając na względzie, że woda jest dobrem niezbędnym do życia, Wodociągi Miasta Krakowa S.A. podjęły natychmiastowe działania, wyeliminowały problem spadków ciśnienia.
 
Pamiętajmy, że zdolności produkcyjne krakowskich zakładów uzdatniania wody w szczycie upałów są w stanie pokryć zwiększone zapotrzebowanie na wodę, przy równoczesnym zapewnieniu jej najwyższej jakości. Bezpieczeństwo dostaw wody gwarantują cztery niezależne ujęcia wraz z zakładami, które w razie potrzeby mogą dostarczyć ponad 320 tys. m3/d, czyli znacznie powyżej największego notowanego zużycia.
 
Choć obecnie w Krakowie wody nie brakuje i mamy jej do picia pod dostatkiem, zwracamy się z prośbą do mieszkańców Krakowa i właścicieli działek rekreacyjnych, o rozważne i możliwie oszczędne z niej korzystanie. Przydomowe ogródki wyposażone są w automatyczne systemy nawadniania, które w godzinach popołudniowo-wieczornych generują znaczne zapotrzebowanie na wodę. Pobór wody do podlewania ogródków może więc spowodować, że w danym momencie mieszkańcom innych posesji zabraknie jej do celów bytowo-socjalnych.

Dlatego zamiast marnować wodę z wodociągu, warto wykorzystać deszczówkę, która staje się najlepszą odpowiedzią na zmieniający się klimat, ale również pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych. O swoich sąsiadów  zadbamy również ustawiając automatyczne podlewanie na godziny nocne. Takie rozwiązanie sprawi, że nie zabraknie jej innym podczas wykonywania codziennych czynności.
Szanujmy zasoby i siebie nawzajem!


Grafika - podlewaj deszczówką! Alternatywa tekstowa znajduje się poniżej.Alternatywa tekstowa (kliknij aby przeczytać opis)

Logo Wodociągi Miasta Krakowa
Grafika przedstawiająca sposoby zbierania deszczówki
Pada deszcz. Od domu wychodzi do ziemi pomarańczowa rura (kanalizacja).
Pojemnik do łapania deszczówki ustawiony obok domu.
Od pojemnika do łapania deszczówki wychodzi rura do zbiornika podziemnego.
Zraszacz do trwanika, który pobiera wodę ze zbiornika podziemnego.
Napisy: Podlewaj deszczówką! Dbaj o sąsiadów, ustaw podlewanie na godziny nocne!
Łap deszcz, chroń zasoby! Nie zalewaj deszczówką kanalizacji!