Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Nowy program edukacji przedszkolaków!
Data dodania 2019-03-07

„Pamiętaj bąbelku miejsce tych rzeczy nie jest w kibelku!” to hasło przewodnie nowego projektu edukacji ekologicznej, kierowanego do najmłodszych mieszkańców Krakowa – przedszkolaków. Wodociągi Miasta Krakowa przygotowały spektakl pełen ważnych informacji, ale tez humoru i dobrej zabawy!
 
„Wyprawa batyskafem. Misja Skratek” - taki  tytuł nosi nowa produkcja Wodociągów Miasta Krakowa. To zabawny i zarazem pouczający spektakl lalkowy, który porusza temat śmieci nieodpowiedzialnie wyrzucanych do kanalizacji. Ciekawa, dedykowana scenografia i nieco tajemnicza muzyka dopełniają całości baśniowej fabuły osadzonej  w krakowskich realiach. Spektakl oczaruje nie jednego przedszkolaka.

Niepokojące  pomruki i zawodzenia dochodzące z kanałów wzbudzają zainteresowanie Dziadka Tadka i jego Wnuczka Olka. Sądzą,  że może to mieć związek ze Smokiem.  Utknął on najprawdopodobniej przed wiekami w podwawelskich lochach i z czasem przedostał się do miejskiej kanalizacji. Dziadek i wnuczek podejmują się misji badawczej. W trakcie poszukiwań napotykają na niespodziewane przeszkody – co kryją krakowskie kanały i dlaczego smok nie może się z nich wydostać? O tym właśnie będzie się można przekonać zapraszając już od dziś bohaterów spektaklu do swojego przedszkola. Spektakl tak jak wszystkie dotychczasowe inicjatywy Wodociągów Miasta Krakowa jest bezpłatny. 
To już czwarty projekt edukacji ekologicznej, który dołączy do bogatej wodociągowej oferty. Warto przypomnieć, że pierwszym przedsięwzięciem, inicjującym w 2009 roku działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa była „Akademia Kropelki”. W warsztatach skierowanych do uczniów szkół podstawowych klas I-III, w samym 2018 roku wzięło udział 3000 dzieci. Drugi z programów – interaktywny spektakl teatralny, kierowany do przedszkolaków - „Wędrówki Kropelki”, obejrzało w ubiegłym roku 1500 przedszkolaków.

Również ścieżka edukacyjna „To się w ścieku nie mieści!” realizowana na terenie Zakładu Oczyszczania Ścieków Płaszów cieszy się coraz większą popularnością. Druga edycja programu ruszyła w kwietniu 2018 roku.  Warsztaty adresowane są do młodzieży szkolnej w wieku 12-16 lat.  Ich głównym przesłaniem, poza objaśnieniem procesu i technologii oczyszczania ścieków, jest uświadomienie młodzieży wpływu działalności człowieka na funkcjonowanie miejskiego systemu kanalizacyjnego. W 2018 r. w zajęciach wzięło udział 600 uczniów.
 
W ramach prowadzonych działań edukacyjnych kierowanych do dzieci, powstały także dwa filmy animowane – „Bajka o krakowskiej wodzie z kranu” i „Bajka o oczyszczaniu krakowskich ścieków”, a także została  wydana unikatowa książeczka pt. „Wyprawa Batyskafem. Misja w Rurogrodzie”.
 
Zaproś nas do swojego przedszkola, zarezerwuj termin!