Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Niezwykły jeździec w Wodociągach Miasta Krakowa
Data dodania 2018-06-07

Jedną z najpiękniejszych krakowskich tradycji jest pochód Lajkonika. W oktawę Bożego Ciała, która w tym roku przypadła na 7 czerwca, tańczący jeździec na drewnianym koniku, ubrany w tatarski strój i otoczony hałaśliwym orszakiem, w samo południe zawitał do Wodociągów Miasta Krakowa.


Już po raz 31 w postać Lajkonika wcielił się wieloletni pracownik Wodociągów Miasta Krakowa - obecnie na emeryturze, pan Zbigniew Glonek.

Początki tradycji Lajkonika, zgodnie z powszechnie znaną legendą, związane są z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim. Mieli tego dokonać wiślani flisacy z okolic Zwierzyńca, zwani również  włóczkami. Same harce Lajkonika według źródeł historycznych odbywały się od około połowy XVIII wieku. Pomimo przemian politycznych, społecznych i cywilizacyjnych Lajkonik, zwany też Konikiem Zwierzynieckim, pojawiał się niemal każdego roku w tym samym terminie, przebiegając ze Zwierzyńca do krakowskiego Rynku Głównego.

Również w tym roku mali i duzi mieszkańcy miasta licznie zgromadzili się na dziedzińcu Wodociągów Miasta Krakowa. Było barwie gwarnie i radośnie. W samo południe skoczne melodie zagościły przy ul. Senatorskiej. Lajkonik zapraszał do wspólnej zabawy, tańcząc przy dźwiękach kapeli Mlaskoty. Wybrańcy zostali dotknięci buławą, co według legendy oznacza szczęście i dostatek.

Z ulicy Senatorskiej  Lajkonik wraz z towarzyszącym mu barwnym orszakiem Włóczków, wyruszył do Klasztoru Sióstr Norbertanek, by następnie przejść ulicą Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką prosto na Rynek Główny. Wieczorem około godziny 19.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym odbędzie się finałowy taniec Konika Zwierzynieckiego, tam też Lajkonik odbierze tradycyjny „haracz” od włodarzy miasta.